Celem Stowarzyszenia Asfera jest edukowanie na temat parasola aseksualności, poprawa widoczności osób aseksualnych – zarówno w społeczeństwie, jak i w mniejszościach LGBTQIAP+, czuwanie nad poprawnością przebiegu dyskursu społecznego na temat aseksualności w mediach i przestrzeni publicznej, szkolenia osób zajmujących się działalnością pomocową, wspieranie osób aseksualnych w obszarze: pomocy psychologicznej, działań aktywistycznych, twórczości artystycznej i każdej innej, związanej z tematyką parasola aseksualności.
Istniejemy od 2019 roku. Jak dotąd udało nam się zorganizować kilka kampanii społecznych z okazji Tygodnia Widzialności Osób Aseksualnych, który ma miejsce każdego roku w ostatnim tygodniu października. Nasze osoby aktywistyczne często pokazują swoje twarze na billboardach, w Internecie, w telewizji, w prasie, pojawiają się także na marszach, w panelach dyskusyjnych, w mediach, rozmawiają z politykami – udało się im dotrzeć nawet do samego Roberta Biedronia w Brukseli.
Asfera propaguje wiedzę o aseksualności jako o jednej z orientacji spod parasola LGBTQIAP+ wg koncepcji Davida Jaya. Aseksualność już wiele lat temu została uznana za orientację przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne również uznaje aseksualność za tożsamość seksualną, a nie dysfunkcję.
Stowarzyszenie Asfera powstało z inicjatywy Nikodema Mrożka – ówczesnego prezesa trójmiejskiej formacji Tolerado, Anny Niemczyk – psycholożki piszącej wtedy książkę o aseksualności i Justyny Bułdys – aktywistki i psycholożki związanej w tamtym czasie z Fundacją Q, inicjatorki pierwszego telefonu zaufania dla osób aseksualnych pod auspicjami tejże fundacji. W kuluarowych rozmowach pojawiła się potrzeba stworzenia niezależnej organizacji stojącej za realizacją potrzeb osób spod parasola aseksualności.
Spotkanie założycielskie odbyło się w marcu 2019 w Warszawie w dziesięcioosobowym składzie, podczas którego m.in. został uchwalony i przegłosowany statut, nazwa stowarzyszenia oraz miały miejsce pierwsze wybory do organów stowarzyszenia. Status prawny Asfera uzyskała we wrześniu 2019.
Na osoby członkowskie pierwszego zarządu wybrano: Nikodema Mrożka, Annę Niemczyk i Michalinę Pągowską. Rola przewodniczącej komisji rewizyjnej przypadła Justynie Bułdys.
Do Asfery szybko zaczęły dołączać kolejne osoby aktywistyczne. M.in. Karolina Kozakiewicz łącząca działania dla Asfery i Tolerado, która dotarła z przesłaniem od aseksualnej społeczności do Roberta Biedronia w Brukseli, Juno Graca – osoba prowadząca działalność aktywistyczną i edukacyjną w mediach społecznościowych, Maciej Kucharski, działacz współpracujący zarówno z Asferą, jak i Fabryką Równości w Łodzi, krzewiący wiedzę nt. seksualności w pogadankach, programach i wywiadach.
W skład obecnego zarządu wchodzą: Nikodem Mrożek, Karolina Kozakiewicz, Juno Graca.
W skład obecnej komisji rewizyjnej wchodzą: Justyna Bułdys. Michalina Pągowska, Piotr Pabis.
Karolina Kozakiewicz (po prawej) odwiedza Roberta Biedronia w Brukseli (2021)
Fundusze na nasze działania pozyskujemy z grantów i zrzutek w mediach społecznościowych. Ogromne podziękowania dla naszych darczyńców m.in. dla
Wiktora Woźniaka,
bez którego wsparcia, ta strona nie miałaby szansy szybko zaistnieć.
Możesz wspomóc nasze działania, wpłacając dowolną kwotę na konto
nr 54 1600 1127 1884 0040 6000 0001
z tytułem „Darowizna na cele statutowe”
Piosenka skomponowana i wykonana przez Michała Oswolda, współpracującego z Asferą artystę, w ramach AAW 2022