Przejdź do treści
O NAS

Celem Stowarzyszenia Asfera jest edukowanie na temat parasola aseksualności, poprawa widoczności osób aseksualnych – zarówno w społeczeństwie, jak i w mniejszościach LGBTQIAP+, czuwanie nad poprawnością przebiegu dyskursu społecznego na temat aseksualności w mediach i przestrzeni publicznej, szkolenia osób zajmujących się działalnością pomocową, wspieranie osób aseksualnych w obszarze: pomocy psychologicznej, działań aktywistycznych, twórczości artystycznej i każdej innej, związanej z tematyką parasola aseksualności.

Istniejemy od 2019 roku. Jak dotąd udało nam się zorganizować kilka kampanii społecznych z okazji Tygodnia Widzialności Osób Aseksualnych, który ma miejsce każdego roku w ostatnim tygodniu października. Nasze osoby aktywistyczne często pokazują swoje twarze na billboardach, w Internecie, w telewizji, w prasie, pojawiają się także na marszach, w panelach dyskusyjnych, w mediach, rozmawiają z politykami – udało się im dotrzeć nawet do samego Roberta Biedronia w Brukseli.

Asfera propaguje wiedzę o aseksualności jako o jednej z orientacji spod parasola LGBTQIAP+ wg koncepcji Davida Jaya. Aseksualność już wiele lat temu została uznana za orientację przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.  Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne również uznaje aseksualność za tożsamość seksualną, a nie dysfunkcję.

Stowarzyszenie Asfera powstało z inicjatywy Nikodema Mrożka – ówczesnego prezesa trójmiejskiej formacji Tolerado, Anny Niemczyk – psycholożki piszącej wtedy książkę o aseksualności i Justyny Bułdys – aktywistki i psycholożki związanej w tamtym czasie z Fundacją Q, inicjatorki pierwszego telefonu zaufania dla osób aseksualnych pod auspicjami tejże fundacji. W kuluarowych rozmowach pojawiła się potrzeba stworzenia niezależnej organizacji stojącej za realizacją potrzeb osób spod parasola aseksualności.

Spotkanie założycielskie odbyło się w marcu 2019 w Warszawie w dziesięcioosobowym składzie, podczas którego m.in. został uchwalony i przegłosowany statut, nazwa stowarzyszenia oraz miały miejsce pierwsze wybory do organów stowarzyszenia. Status prawny Asfera uzyskała we wrześniu 2019.

Na osoby członkowskie pierwszego zarządu wybrano: Nikodema Mrożka, Annę Niemczyk i Michalinę Pągowską. Rola przewodniczącej komisji rewizyjnej przypadła Justynie Bułdys.

Do Asfery szybko zaczęły dołączać kolejne osoby aktywistyczne. M.in. Karolina Kozakiewicz łącząca działania dla Asfery i Tolerado, która  dotarła z przesłaniem od aseksualnej społeczności do Roberta Biedronia w Brukseli, Juno Graca – osoba prowadząca działalność aktywistyczną i edukacyjną w mediach społecznościowych, Maciej Kucharski, działacz współpracujący zarówno z Asferą, jak i Fabryką Równości w Łodzi, krzewiący wiedzę nt. seksualności w pogadankach, programach i wywiadach.

W skład obecnego zarządu wchodzą: Nikodem Mrożek, Karolina Kozakiewicz, Juno Graca.

W skład obecnej komisji rewizyjnej wchodzą: Justyna Bułdys. Michalina Pągowska, Piotr Pabis.

 

Karolina Kozakiewicz (po prawej) odwiedza Roberta Biedronia w Brukseli (2021)


Fundusze na nasze działania pozyskujemy z grantów i zrzutek w mediach społecznościowych. Ogromne podziękowania dla naszych darczyńców m.in. dla
Wiktora Woźniaka
,
bez którego wsparcia, ta strona nie miałaby szansy szybko zaistnieć.

Możesz wspomóc nasze działania, wpłacając dowolną kwotę na konto
nr 54 1600 1127 1884 0040 6000 0001
z tytułem „Darowizna na cele statutowe”

Statut
Stowarzyszenia
Asfera

Piosenka skomponowana i wykonana przez Michała Oswolda, współpracującego z Asferą artystę, w ramach AAW 2022