Przejdź do treści

PRIDE MONTH 2024

Z okazji Miesiąca Dumy 2024 Asfera zorganizowała rozsyłkę ulotek edukacyjnych zawierających informacje o aseksualnej orientacji oraz flag naszej społeczności. Flagi trafiły na marsze, a ulotki w miejsca gdzie miały szanse spełnić swoją funkcję edukacyjną. Było Nas DUUUUUUUŻO…..

Performatywne czytanie książki "Aseksualność" - Sopot - Teatr Atelier. Zespół aktorski fundacji "Lunatycy"

KONKURS ARTYSTYCZNY 2023

Stowarzyszenie Asfera wraz z Federacja Znaki Równości zorganizowało konkurs artystyczny z okazji Tygodnia Widoczności Osób Aseksualnych 2023. Celem konkursu było przybliżenie i oswojenie świata widzianego przez pryzmat aseksualności. Na konkurs napłynęło 19 zgłoszeń.

Jury w składzie: Michalina Pągowska (przewodnicząca Jury – Asfera), Nikodem Mrożek (Asfera), Juno Graca (Asfera), Sara Wachulec (Federacja Znaki Równości) oraz Aleksandra Herzyk (rysowniczka i ekspertka – członkini honorowa Jury) ogłosi werdykt w dniu 27 X 2023 (piątek) o godz. 18.00 podczas transmisji na żywo na stronie https://www.facebook.com/aseksualizm/

Galeria

Praca pt.: Marmolada z gwiazd”
 Aut.: Kamil Szymanek
Opis: Rysunek przedstawia anioła, który nie rozumie swoich uczuć, co do nowo poznanej osoby. Jest szaleńczo zakochany, lecz jest tylko aniołem a ludzkie pojęcie bliskości jest mu obce. Jest zagubiony, ale świeci mu szczęśliwa gwiazda, która prowadzi go przez ciemność.

Praca pt.: „Bee yourself” Aut.: Disturbed Warrior
Opis: Aseksualna pszczółka

Praca pt.: „Sexual attraction – free”  Aut.: SAMO

Cykl prac pt.: „Szukamy razem sek(n)su – to nie zbrodnia” Aut.: Karusia
Opis: Zdjęcia przedstawiają sesję narzeczeńską pary, która poznała się na grupie facebookowej osób aseksualnych. Mają one na celu pokazanie, że można znaleźć osobę partnerską dopasowaną do naszych preferencji i, że białym związkom niczego nie brakuje. Mogą być tak samo szczęśliwe jak te, w których występuje współżycie, jeśli obie osoby się na to zgadzają. Można wypracować inne sposoby intymności, czułości i zaangażowania. Chcemy pokazać, że osoby aseksualne nie są skazane na samotność – mogą tworzyć szczęśliwe związki, a nawet małżeństwa i zakładać rodziny.

Zdjęcia przedstawiają sesję narzeczeńską pary, która poznała się na grupie facebookowej osób aseksualnych. Prace konkursowe pokazują, że można znaleźć osobę partnerską dopasowaną do naszych preferencji i, że białym związkom niczego nie brakuje. Mogą być tak samo szczęśliwe jak te, w których występuje współżycie, jeśli obie osoby się na to zgadzają. Można wypracować inne sposoby intymności, czułości i zaangażowania. Chcemy pokazać, że osoby aseksualne nie są skazane na samotność - mogą tworzyć szczęśliwe związki, a nawet małżeństwa i zakładać rodziny.

Praca pt.: „Para asowo-aromantycznych koszulek wykonanych metodą tie-dye” Aut.: Ewa Zbozień
Opis: W związku z konkursem na sztukę nawiązująca do osób aseksualnych wykonałam metodą tie-dye dwie koszulki w kolorach flag aseksualnej i aromantycznej


Praca pt.: „I am my own spark” Aut.: Paulina
Opis: „I am my own spark” jest nawiązaniem do stwierdzenia że między osobami „iskrzy” jeśli odczuwają w stosunku do siebie pociąg romantyczny i/lub seksualny. Moja praca ma ukazywać, że to okej jeśli nie masz takiej osoby, sam/a/e możesz być tą iskrą i Twoje życie nie jest wcale mniej wartościowe jeśli nie wpadasz w hetero-/allo-/amato-normę.

 

 


Praca pt.: „Miłość”  Aut.: TurTuś
Opis: Miłość to jednak piękna rzecz


Praca pt.: „Asy najmocniejszą kartą”
Aut.: suszpunk
Opis: Praca ma przedstawić wspólnotę oraz różnorodność osób aseksualnych

Obrazek 1

Praca pt.: „Miłość poza ramami” Aut.: Weronika Ostowska
Opis: Praca wykonana kredkami + cienkopisem na kartce A5. Chciałam pokazać jakie komentarze padają pod adresem osób spod parasola aseksualności. Postacie na obrazku identyfikują się jako aseksualne. Są platonicznymi przyjaciółmi, a łączy je miłość do fantastyki i pięknych światów, o których czytają. Takie światy lubią sobie razem wyobrażać – m.in. patrząc przez okno. Chciałam pokazać jak bardzo dyskryminujące komentarze się mylą. Osoby aseksualne nie są samotne. One istnieją i są pełne miłości do świata, przyjaciół, rodziny, ewentualnych partnerów. 

 


Praca pt.: „Czego nie mówić osobom aseksualnym”
Aut.: Marta W.

Cykl prac pt.: „Rycerz w barwach flagi osób aseksualnych” (zdjęcia 1 i 2)  oraz „Wampir as w asowych barwach” (zdjęcie 3) Aut.: Łukasz Grzyb
Opis: Figurki wykonana własnoręcznie z plasteliny. (Zdjęcia 1 i 2) Rycerz należy do zgromadzenia skupiającego osoby aseksualne, które całkowicie oddane są walce z każdym zagrożeniem dla ludzkości. Z racji braku posiadania pociągu. seksualnego są w stanie całkowicie oddać się walce o lepszy świat. (Zdjęcie 3) W moich wyobrażeniach wampiry są postaciami aseksualnymi, które nie potrzebują pociągu seksualnego do rozmnażania ani odczuwania w tym przyjemności. 

Cykl prac pt.: „”Asowy Kot” (1) i „Bagietka czosnkowa” (2) Aut.: Cykada 

Praca pt.: „Połączenie” Aut.:  duality0fsoul
Opis: Plakaty. Chciałabym, alby każdy interpretował ją w dobrowolny sposób. Mogę zdradzić, że przedstawia różne rodzaje połączeń. Chciałam pokazać, że ludzie mogą łączyć się nie tylko w cielesny sposób. Jedna z grafik ma przypominać twarz.

 

 

 

 

Praca pt.: „Asy to najsilniejsze karty w talii”
Aut.: Kmicicowa

Praca pt.: „Czy można zerwać czerwony sznurek losu?” Aut.: Aryia-Misa
Opis: Rysunek kredkami.
Czy można zerwać czerwony sznurek losu, który połączył już dwa serca i dwie dusze? Czy ból jego przerwania, będzie równie dotkliwy jak świadomość że związek z ukochaną osobą będzie tylko ranił nas oboje? Motyw rysunku nawiązuje do chińskiej symboliki czerwonego sznurka/nitki, a w odniesieniu do aseksualności ma symbolizować smutek i ból związany z zakochaniem się w osobie allo, i tej świadomości że należy zerwać to uczucie, którego symbolem jest sznurek by nie skrzywdzić ważnej dla nas osoby mimo złamania własnego serca.

Praca pt.: „Asexualove”  Aut.: Sin Luksferre
Opis: Aseksualność to spektrum, o czym często zapominają osoby, które nie miały zbyt wielu styczności z naszym środowiskiem. Są wśród nas tacy, którzy nie odczuwają pociągu seksualnego do nikogo, a ich libido jest mniejsze niż większości ludzi. I tak większość osób spoza środowiska opisała by aseksualność. Ale nie jesteśmy definicją w podręczniku, a seksualność jest płynna i ciągle rozwijająca się. Wersji aseksualizmu jest tak samo dużo, jak nas samych. To jedna z nich.

 

 

 


Praca pt.: „Ace of cats”  Aut.: Asia